Kaposmérői Hunyadi János Általános Iskola
Horvátországban jártunk
2024. június 25-28
7. osztály

1.nap Első állomásunk Pélmonostor volt.Nevének jelentése: fehér kolostor. Ismerkedés Baranya horvátországi részének közigazgatási, gazdasági és kulturális központjával, séta a belvárosban.  Laskón megtekintjük a a 19. század végén épült tökösi vadászkastélyt. 1544-ben itt működött Sztárai Mihály prédikátor, aki a következő pár évben 120 falut térített evangélikus vallásra Szlavóniában és Baranyában. Csúzába látogatunk, ahol megemlékezünk Ács Gedeon  református lelkészről, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc résztvevőjéről, íróról. Majd elfoglaljuk szállásunkat.

2.nap: Reggeli után ismerkedünk Csúza nevezetességeivel, majd Eszékre utazunk. Majd Eszékre indulunk, mely város Trianonig Verőce vármegye székhelye volt és a mai napig a horvátországi magyarság kulturális központja. Eszék turisták által leginkább látogatott része a vár, amely egy tökéletes állapotban megmaradt barokk erődítmény. Sétánkat a belvárosban folytatjuk: Ferences és kapucinus kolostor, Szent Mihály-templom.

3. nap: Mai első programunk keretében a Kopácsi-rétre látogatunk. A Natúr park Szlavónia vizeinek és erdeinek legpompásabb zöld színfoltja, s egyben legjelentősebb természeti ékköve. A park a Dráva és a Duna folyók eszéki összefolyásánál elhelyezkedő 238 hektáros mocsárvidéket foglal magában, amely megközelíthetetlensége, valamint a gyakori áradások miatt teljesen természetes ősállapotában maradt fenn. A Kopácsi rét továbbá Európa egyik legnagyobb természetes mocsárvidéke, s mint ilyen a Ramsari Egyezmény szerinti magas fokúan védett speciális természetrezervátum státusát élvezi, illetve az UNESCO Természeti Világörökség listájára is felterjesztették. A Kopački rét sajátos védjegyének számító szarvas-csordákon felül a vaddisznók is ugyan ilyen szép számban tanyáznak itt. Vukovárra utazunk. A városban sétálva ismerkedünk gazdag és viharos történelmével.

4. nap Reggeli után elbúcsúzunk vendéglátóinktól. A Dráva mentén folytatjuk kirándulásunkat Valpóig. A település határában állnak Valpó várának romjai. Itt felidézzük az 1543. évi török ostromot. A mai kastélyt a középkori alapokra építették fel. A vár-kastély együttes, valamint a történeti kertje is az utóbbi évek felújításainak eredményeképpen mind jobb állapotba kerül. Kaproncai rövid városi sétánk során ismerkedünk a település történelmével. Megtekintjük a Zrínyi tér barokk házait, a Szent Miklós plébániatemplomot, a városhoz csatolt kaproncai Óvár, más néven Kőkapronca falmaradványait a 13. századból. A várat Hunyadi János romboltatta le·1446-ban a Cilleiikkel vívott harcok során. Varasd felé visz tovább az utunk.  A város török veszély idején Horvátország fővárosa volt. Városnézés: Vár, Nemzeti Színház, városháza, főtér, katedrális, várostörténeti múzeum. Csáktornyán, a Zrínyi család ősi fészkét keressük föl, a Vár és Turul emlékmű megtekintésével. A déli végektől Lendvai városnézéssel búcsúztunk.

Élményekkel gazdagodva érkeztünk haza, nagyon jól éreztük magunkat, vegyetek részt a Határtalanul programban Ti is!

Dr. Schell Zsuzsanna