2026. június 5-én a 3. évfolyamos diákoknak pályaorientációs élménynapot szerveztünk. Ennek keretében a kaposvári tűzoltó laktanyába és a mentőállomásra is ellátogattunk.
A délelőtt a piros autóké volt. Sok hasznos dolgot megtudtunk a tűzoltók előadásából. Feleleveníthettük tudásunkat a segélyhívással és az elsősegélynyújtással kapcsolatban. Láthattuk és hallhattuk, hogy egy befutó hívás után hogyan is zajlik egy riasztás egészen az indulásig. Betekintést kaptunk a híradósok munkájába – na nem a tv-ben dolgozókéba, hanem a riasztást irányító kollégák munkájába. Kaptunk sok-sok új ismeretet a fejünkbe, teljes menetfelszerelést légzővel együtt a nyakunkba, cserébe okoztunk mi is vidám pillanatokat, amikor a csúszórúdon a fiúk nem le, hanem feljutni szerettek volna. (Ez többé-kevésbé sikerült is.) A tűzoltószerek teljes menetfelszerelésének megismerése is izgalmasnak ígérkezett, főleg, amikor azokat ki is próbálhatták a gyerekek. A legtöbb mosoly akkor volt az arcokon, amikor a tűzoltó autókra fel is mászhattak, sisakot is próbálhattak. Nem távoztunk üres kézzel; lufit és prospektust is kapott mindenki.
„Ez azért így egy kicsit félelmetes…” – fogalmazódott meg többekben is, amikor a rádióforgalmazásból kiderült, hogy a néhány perce még előadást tartó tűzoltók égő házhoz vonultak.
Mi sok élményt kaptunk ezen a délelőttön, amiért hálásak vagyunk.
A délután sem maradt szirénaszó nélkül. A kaposvári mentőállomás dolgozói gondoskodtak a nap további részében az izgalmakról. A nemrégiben felújított állomás minden helyiségét megnézhettük a konyhától egészen a megyei műveletirányító központig, a garázsokon át. Az újraélesztési technikát eleveníthették fel a gyerekek elméletben és gyakorlatban is. A sürgősségi táskák tartalma is felcsigázta a kedélyeket: mindent kézbe lehetett venni, kipróbálni. a mentőautók pedig a fiúkat és a lányokat is ámulatba ejtették: a sok-sok „titkos rekesz”, fiók, ajtó, minden valami érdekes dolgot rejtett. Az orvosos filmekben látottak pedig életre keltek: mértünk véroxigén szintet, vérnyomást, megvizsgálták srácok a navigációs rendszert (is), na meg egymást; liftezhettek az új elektromos hordágyon, és tehettek fel ezernyi kérdést.
Délutánra a sok izgalomtól jól elfáradtunk, de ilyen élményekben gazdag napra nem mindig ébredünk.
Szedmák Zsófia és Horváth Szilvia tanítók




















