A téma bevezetését az első téli olvasmányunkhoz kötöttem. Zelk Zoltán: Köd és fény című művében a köd az emberek szívéből áradó szomorúságot jelképezi, a fény pedig a reményt, az örömet, mely elűzi a szomorúságot, mint a napsugarak a ködöt. Ezzel kapcsolatban beszélgettünk arról, hogy mi okoz nekik szomorúságot, hogy tudunk ezen segíteni, hogy lehetne egymásnak segítséget nyújtani. Így jutottunk el a jó cselekedetek gyakorlásáig. Egy hétig titkos angyal játékot játszottunk. Mindenki valakinek a titkos angyala volt ezen a héten és igyekezett őt titokban segíteni, meglepni. Nagyon élvezték a gyerekek ezt a játékot, a hét végén mindenki megtippelhette, hogy ki volt a titkos angyala. A gyurmamese feladatot oldottuk meg ebben a hónapban. A történet, amit választottam Móra Ferenc: A szánkó című elbeszélése volt. A történet egy szívmelengető olvasmány a jó cselekedetek gyakorlásáról. Először megismerkedtünk az elbeszéléssel, elolvastam, elolvastuk, átbeszélgettük, feldolgoztuk. Kiemeltük a történet mondanivalóját, hogy a gyerekek a saját örömüket feláldozták azért, hogy egy idős, szegény, bajban levő nénin segítsenek. Kiemeltük, hogy a jó cselekedet, hogy melegítette fel a szívüket, miért lettek ettől boldogabbak. A történetből készült régi filmet is megnéztük. Ezután fogtunk hozzá a helyszín elkészítéséhez. Házakat készítettünk, majd fehér lepedőn helyeztük el őket, majd égősor segítségével ki is világítottuk. Gyurmából készítettük el a történet szereplőit. Az utolsó tanítási napon a történethez kapcsolódó vetélkedőt szerveztünk nekik, melynek jutalma egy közös tortázás volt. A december sok boldog pillanatot hozott az osztálynak, járt nálunk Mikulás, volt karácsonyi játszóház, az utolsó nap projectnapot tartottunk, gyertyagyújtással, közös énekléssel hangolódtunk a karácsonyra.

Kadaravek Judit